– I marts måned lander vi i Skovsager Group en to cifferet millioninvestering fra Adige i Italien. Der er tale om en banebrydende 3D rørlaserskærer, der aldrig før er set i Danmark. Den kommer til at åbne helt nye muligheder for, hvad vi som virksomhed i fremtiden kan tilbyde af løsninger til vores kunder indenfor jern og metalindustrien. Specielt indenfor byggebranchen.
Det fortæller Henrik Bøgh, fabrikschef i QuickTube A/S, der er den ene af to selvstændige forretningsområder i den familieejede Skovsager Group, der tæller over 200 medarbejdere i Danmark, USA og Kina. Udover QuickTube A/S består Skovsager Group af NMF. De to forretningsområder leverer individuelle opgaver i aluminium, rustfrit stål og jern indenfor Skovsager Groups seks hovedprodukter – 3D rørlaserskæring, pladebearbejdning, svejsning, projectflow, engineering og serieproduktion.
Skyhøje forventninger til millioninvesteringen
Millioninvesteringen i den 38 meter lange nye 3D rørlaserskærere, der bliver kørt fra den italienske leverandør og op til Danmark i 11-13 lastbiler, er en del af Skovsager Groups overordnede strategi og vision om at komme til at stå stærkere og åbne for flere løsninger indenfor byggebranchen. Virksomheden leverer allerede facadebeklædninger, eksempelvis til Roskilde Rock museum samt altaner, værn og stålkonstruktioner. I Skovsager Group tror man på, at man fremover kan løse endnu flere af de udfordringer, som de står med på byggepladserne, med den nye maskine. Forventningerne til den nye investering er derfor skyhøje.

– Med teknologien i 3D rørlaserskæring kan man klare det hele i én arbejdsgang, derved overflødiggør man operationer som for eksempel boring, savning, fræsning, skærpninger og stansning. Dette giver typisk vores kunder en tidsbesparelse op imod 30 – 60 procent i egen produktion sammenlignet med de traditionelle operationer, forklarer Henrik Bøgh.
I dag kan Quick Tubes maskiner tage dimensioner op til Ø255, men den nye maskine kommer til at kunne tage dimensioner op til Ø355. Udover en større diameter og større godstykkelser, vil den også kunne klare materialer op til 137 kilo pr. meter.
– Alt dette betyder at vi ville kunne skære de store emner for til byggebranche her på fabrikken, fragte det ud til byggepladserne og så kan de samle emnerne efter principper der er kendt fra LEGO. Man vil altså spare diverse tilpasning af emner som rør og profiler på byggepladserne og i svejsekabinerne. Den nye laserskærer, er en fiberlaser, hvilket betyder, at vi kommer til at kunne skære i kobber og messing. Mulighederne er næste uendelige med den maskinpark, vi får, siger Henrik Bøgh.
Den nye 3D rørlaserskærer får tag over hovedet på sin egen matrikel på Egestubben 1 A i Odense. Et stenkast fra QuickTubes hovedkontor.

– Vi er ved at gøre fabrikken klar til at modtage den nye rørlaserskærer. Når den lander til marts og kommer op og køre, skal det fejres med øl og pindemadder. Og så skal vi naturligvis ud og vise flaget og møde arkitekter, ingeniører og bygherrer i hele Danmark og fortælle, at vi har fået et unik produkt, der aldrig er set før i Danmark. Et produkt, der står klar til at løse en masse spændende udfordringer, siger en stolt og forventningsfuld Henrik Bøgh.
Building Network er guld værd
Et af de steder, hvor Henrik Bøgh har været i fuld gang med at reklamerer for Skovsager Group og for QuickTubes nye banebrydende teknologiske 3D rørlaserskærer, er i Building Network.
– Vi har været medlemmer i over et halvt år og er simpelthen super glade for samarbejdet og de tilbud og muligheder, som et medlemskab i Building Network giver. Det er guld værd. Vi har også med succes benyttet en af deres konsulenter, ligesom vi har brugt vores medlemskab til at promovere os selv og vores produkter overfor en masse spændende mennesker og kontaktpersoner indenfor byggeindustrien, siger Henrik Bøgh, der har været i QuickTube siden 2010.
Henrik Bøgh afslører, at han har deltaget i alle netværkskonferencer, siden Skovsager Group blev medlem.
– Jeg sætter en stor ære i at komme til dem. Building Network er rigtig gode til at finde talere og interessante mennesker, ligesom de sørger for, at vi får talt med hinanden på kryds og tværs. På konferencen i Nyborg sidste år havde jeg taget min koncernchef med. Han kommenterede efterfølgende, hvor positivt overrasket han var over den gejst og atmosfære, der var på konferencen, og hvor professionelt Building Network er organiseret. Og det kan jeg kun være enig med ham i.
Henrik Bøgh glæder sig til at kaste sig ud i et nye spændende år. Forventningerne til Building Network er store.
– Vi er rigtig glade for, at Building Network ekspanderer til hele landet. Og vi forventer os rigtig meget af samarbejdet og netværksmøderne i 2017, hvor vi for alvor skal ud og reklamere for os selv og vores nye spændende investering, slutter Henrik Bøgh.
