
Der er fuld gang i byudviklingen i Region Syddanmark, ligesom der også er planlagt mange nye spændende bygge- og anlægsprojekter i Trekantområdet. Er du interesseret i at høre mere om disse projekter, inviterer Building Network til en fysisk netværkskonference mandag d. 12. september 2022, hvor du blandt andre kan høre Creo Arkitekter, Kolding Kommune og Billund Airport samt tale med nogle af regionens rådgivere, entreprenører og leverandører.

Generationernes Campus placeres i naturskønne omgivelser nær infrastruktur og en større by – Illustration: CREO Arkitekter, C-C-G, Niras, Thing & Brandt Landskab og NOR3D
Generationernes Campus er et nyt livstilsprojekt og boligform med fokus på fællesskab, tryghed og et åbent miljø, som er designet til at sikre en bedre livsstil og kvalitet i livet for ens familie
Direktør i Creo arkitekter Simon Borg fortæller om det samlende midtpunkt og mangfoldigheden, som et omdrejningspunkt i projektet, så beboerne får tryghed, fællesskab og kan udvikle sig sammen i nær kontakt med den omkringliggende natur.

Generationernes Campus er et stort projekt, der sætter mennesket i centrum – Illustration: Creo Arkitekter, C-C-G, Niras, Thing & Brandt Landskab og NOR3D

Visionen er at udvikle nyskabende rammer og rykke grænserne for, hvordan vi kan realisere os selv og engagere os i fællesskabet med andre – Illustration: Creo Arkitekter, C-C-G, Niras, Thing & Brandt Landskab og NOR3D

Airport City skal være nyt knudepunkt for luftfragt i Nordeuropa – Illustration Billund Lufthavn
Billund Lufthavn og PensionDanmark har indgået et langsigtet samarbejde med mulighed for at opføre nye hangarer, kontordomiciler og logistik- og lagerfaciliteter på lufthavnens 700 hektar store grund.
Samarbejdsaftalen mellem Billund Lufthavn og PensionDanmark indebærer en milliardinvestering over en årrække, der i første omgang omfatter udvikling af nye lager og cargo faciliteter med fokus på nytænkende og bæredygtige koncepter, der i stor skala kan bidrage med at nedbringe byggeriets belastning af klimaet, men på sigt også kan omfatte kontor, hotel- og anden lufthavnsvirksomhed.
Udviklingsdirektør, Ronny Lilienvald fortæller om den kommende udvikling af Airport City, som vil gøre det attraktivt for logistikvirksomheder at etablere sig på erhvervsområdet samt ambitionen om at tiltrække nye internationale aktører, som skal være med til at fordoble omfanget af luftfragt frem mod 2040.

Fototekst: Privathospitalet Mølholm har fokus på den samlede patientoplevelse med effektiv behandling i et helende landskab – Illustration RAVN Arkitektur
Et stigende antal bygherrer stiller flere krav om nye innovative og bæredygtige løsninger i deres projekter, men hvordan implementerer vi dem egentlig i dagligdagen?
Arkitekt og projekteringsleder Mads Stage Mølgaard giver et indblik i et par af RAVN Arkitekturs spændende projekter, herunder det 12.000 m2 nye sundhedsbyggeri, hvor facaderne udformes med størst mulig anvendelse af træ som en direkte reference til det omkringliggende landskab og med et særligt fokus på biodiversitet.

Det vælter frem med nye planer og muligheder for at komme til at bygge sit eget hus eller bo til leje i Kolding i disse år.
På boligområdet er det særligt de unge og børnefamilierne, som søger mod området, hvorfor kommunen og flere private investorer er i fuld gang med at planlægge og byggemodne nye bydele, som skal være med til at tiltrække flere nye borgere og fortsætte den gode befolkningstilvækst.
Den lokale projektudvikler Stender Gruppen A/S som er kendt for sine store erhvervsprojekter er nu for alvor også gået ind på boligmarkedet. I Nr. Bjert skal der i de kommende år bygges op mod 280 nye boliger og i Vonsild Syd, er omkring 220 boliger fordelt på et næsten 16 hektar snart på vej med grønne kiler samt plads til naturen og friluftsaktiviteter.
Kommunaldirektør Thomas Boe fortæller om den spændende udvikling og flere af de nye bygge- og anlægsprojekter, som er på tegnebrættet.
På erhvervsområdet er Vision Properties lige gået i gang med at bygge 100.000 kvadratmeter lagerfaciliteter, som skal stå klar om to år. Erhvervsbyggeriet, som p.t. er et af Danmarks største, er kun begyndelsen, da selskabet har købt i alt 43,5 hektar jord i det nye, centrale erhvervsområde Vision Park.
12.00 Frokost
12.50 Velkomst af Building Network
13.00 Et moderne og serviceret bofællesskab på tværs af generationer
v/ Adm. Direktør Simon Borg, CREO Arkitekter
13.25 Milliardinvestering i nye lufthavnsfaciliteter
v/ Udviklingsdirektør, Ronny Lilienvald, Billund Airport
13.50 Bæredygtigt totaldesign
v/ Arkitekt og projekteringsleder Mads Stage Mølgaard, RAVN Arkitektur
14.15 Netværk med talere og deltagere
15.10 Totalrenovering af rækkehuse og etagebyggeri
v/ Byggechef Jørn Brynaa, Boligkontoret Fredericia
15.30 Byudvikling i Kolding
v/ Kommunaldirektør Thomas Boe, Kolding Kommune
16.00 Netværk med talere og deltagere
16.30 Afrunding

| AA Euro | Karolina Hansen | Scandinavia Operations Manager |
| Billund Lufthavn | Ronny Kristian Lilienvald | Udviklingsdirektør |
| BMS | Peter Moselund Sørensen | Regionschef |
| Boligkontoret Fredericia | Jørn Brynaa | Byggechef |
| Building Network | Mickey Lund | Direktør |
| Building Network | Henrik Tangø-Brandt | Konsulent |
| CG Jensen A/S | Jens Bastrup | Divisionschef |
| Colour Ceramica | Steen Scheel-Krüger | Ejer |
| CREO Arkitekter A/S | Simon Borg | Adm. Direktør |
| DKTV | Martin Nymark | Key Account Manager Vest |
| EKJ RÅDGIVENDE INGENIØRER A/S | Mads Sølvsten Dahl | Forretningschef |
| Enemærke & Petersen a/s | Claus | Kjøngerskov |
| Evers | Brian Løgstrup | Projektchef |
| E+N Arkitektur A/S | Torben Kjær | Arkitekt, partner |
| Gråkjær Erhverv A/S | Nikolaj Roushmann | Markedschef |
| Haderslev Kommune, Teknik og Klima | Kurt Frede Lopdrup | Chefkonsulent |
| Harry Andersen & Søn | Erling Koch Jepsen | Adm. Direktør |
| Havnens Hænder | Mikkel Damgaard Nielsen | Partner |
| Höganäs Kakel | Joakim Borg | Arkitektrådgivare |
| HYDRO-CON A/S | Jens Kofoed | CEO |
| HYDRO-CON A/S | Niels KB Jensen | Salgschef |
| Kolding Kommune | Thomas Boe | Kommunaldirektør |
| iBinder Danmark | Jonas Vangsgaard Erichsen | Business Consultant |
| Jansson El | Christian Bendesen | Afdelingsleder Billund |
| Jansson El | Thomas Pedersen | Afdelingsleder Kolding |
| Kolon | Susanne Bay | Indretningskonsulent |
| Kolon | Torben Stanell | Indretningskonsulent |
| Max Bögl | Dennis Madsen | Kommerciel Direktør |
| Malmos A/S | Connie Wiuff | Markedschef |
| Miele A/S – Professional | Tom Rødkær | Key Account & Development Manager |
| Miele A/S – Professional | Frans Færge | Key Account & Development Manager |
| Moe A/S | Vibeke Gregersen | Forretningschef Infrastruktur |
| Moe A/S | Mie Wallenstein Kjølhede | Forretningschef Byggeri |
| Per Aarsleff A/S | Peter Willemoes | Tilbudschef |
| Phønix Tag Materialer A/S | Dorthe L. Hartung | Projekt- og bæredygtighedschef |
| Ravn Arkitektur A/S | Mads Stage Mølgaard | Projekteringsleder |
| Rehau | Ole Baltzersen | Projektkonsulent VVS |
| RGS Nordic | Torben Vinkel | Key Account Manager |
| Spangenberg & Madsen Rådgivende Ingeniørfirma A/S | Per Rødsgaard | Afdelingsleder |
| Speedleads | Mette Schnipper | Konsulent |
| TDC Net | Nicholas Krabbe | New Build Sales Manager |
| UNIQA | Kim Jøhnk Mikkelsen | Business Manager |
Mellem oplæggene vil der være mulighed for at komme i dialog med dagens talere og netværke med de øvrige deltagere. I pauserne kan oplægsholdere og deltagere nyde den hyggelige og afslappede atmosfære og få lækre smagsprøver med årstidens råvarer fra restauranten, som er kendt for at kræse med kærlighed for detaljen.

Foto: Ulrik M. Eriksen, SEES media
Billetter kan indenfor 30 dage modregnes i et af vores medlemskaber.
Læs mere om, hvordan Building Network kan hjælpe dig med at få mere viden om kommende bygge- og anlægsprojekter, skabe større synlighed overfor branchens aktører og komme i tidlig dialog med nye værdifulde relationer her:

Foto: Ulrik M. Eriksen, SEES media
Building Network’s unikke netværksform med korte indlæg og ekstra lange netværkspauser giver os mulighed for at øge medlemsplejen yderligere. Sidste år fik medlemmerne mulighed for at synliggøre deres gode historier og nyheder kvit og frit på Building Network’s forskellige portaler.
I år kan to virksomheder fremvise deres innovative kompetencer og produkter med et regionalt partnerskab, der giver øget eksponering både fysisk og virtuelt før, under og efter vores eksklusive konferencer.
Læs mere, hvordan du får større synlighed over branchens aktører.

Ved tilmelding til vores netværkskonferencer giver du normalt samtykke til at dit navn, virksomhed, titel og link til din LinkedIn profil bliver vist på den foreløbige deltagerliste på buildingnetwork.dk før, under og efter hvert arrangement samt at foto og evt. video offentliggøres fra arrangementet.
Deltagerlisten sendes endvidere ud med navn, virksomhed og titel på mail til alle de tilmeldte og samarbejdspartnere 1-2 dage før arrangementet samt uddeles i en printet udgave til arrangementet.
Såfremt du ikke ønsker, at vi synliggør og deler dine kontaktoplysninger med deltagere, arrangører eller konferencesteder, som vi afholder arrangementet i samarbejde med og offentliggør billeder eller evt. video af dig, bedes du venligst give os besked på contact@buildingnetwork.dk.

Konferencen finder sted centralt i Trekantområdet på det nyrenoverede 4-stjernede Best Western Hotel Fredericia, som i 2016 har modtaget Tripadvisors udmærkelsescertifikat for fremragende service og fået masser af ros og flotte tilbagemeldinger fra hotellets gæster og besøgende.
