Kom i dialog med bygherrer, rådgivere og entreprenører på Midt- og Vestsjælland

Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

Kom i dialog med bygherrer, rådgivere og entreprenører på Midt- og Vestsjælland

13. september 2017 17:00 - 20:00

Gratis – DKK2500.00

Der er fuld gang i by- og havneudviklingen på Midt- og Vestsjælland, ligesom der også er planlagt mange nye spændende bygge- og anlægsprojekter. Er du interesseret i at høre mere om projekterne, inviterer Building Network til eksklusiv netværkskonference onsdag d. 13. september, hvor du har mulighed for at høre og tale med Dines Jørgensen & Co., Kalundborg kommune, Daurehøj Erhvervsbyg og Ringsted Forsyning samt en række regionens rådgivere og entreprenører.

Daurehøj Erhvervsbyg skal bl.a. opføre det 14.000 kvadratmeter almene byggeri “Orienten” i Nordhavns eftertragtede Århusgadekvarter for Domea og Københavns kommune, der skal stå færdigt i sommeren 2019. Byggeriet består af 107 almene boliger, heraf 9 ungdomsboliger, 24 serviceboliger samt erhvervslokaler, som bl.a. kommer til at huse en café, en restaurant og en børneinstitution til en samlet hovedentreprisesum på 174 millioner. På taget af byggeriet bliver der etableret grønne fællesarealer i forskellige størrelser, som kan understøtte beboernes behov for eksempelvis nyttehaver.

Direktør og ejer af Daurehøj Erhvervsbyg A/S oplyser på sin hjemmeside: 

”Sagen er et super spændende projekt og et rigtig godt initiativ. Det giver nemlig helt almindelige mennesker mulighed for at bosætte sig på Nordhavnens meget eksklusive lokalitet, som ellers har været forbeholdt dyre ejerboliger” 

 

 


Illustration af Dorte Mandrup Arkitekter og KHS Arkitekter

Herefter fortæller byplanlægger Daniel Ravn, om hvilke muligheder borgere og politikere ser for at den bynære havnepark i samspil med Kalundborg by kan udvikles og organiseres, således at området ændres fra havne-/erhvervsarealer til arealer, som har en mere offentlig karakter for at understøtte udviklingen af Kalundborg by samt kobling mellem by og havn.

Det er et ønske, at dette bynære havneareal bliver en integreret del af byen med mulighed for et offentligt rum, hvor publikum kan komme helt ud til havnefronten.

Direktør , Janne Hansen, runder konferencen af med et indlæg om de kommende klimaprojekter og anlægsopgaver, som Ringsted Forsyning har på tegnebrættet for 2018 indenfor vandforsyning, fjernvarme og spildevand.

Program:

17.00 Ankomst og registrering
17.05 Velkomst v/ Building Network
17.10 Få unik viden om kommende bygge- og anlægsprojekter v / Henrik Steenfeldt Andersen, Dines Jørgensen & Co. A/S
17.30 Kom i dialog om kommende bygge- og anlægsprojekter v / Birger Daurehøj, Daurehøj Erhvervsbyg A/S
17.50 Håndtering af konkurser i byggeri v / Steffen Nielsen, Partner Advokater
18.10 Netværk og speed dating med de 3 første talere
18.40 Få unik viden om udviklingen af en Bynær Havnepark i Kalundborg v / Dennis Ravn, Kalundborg kommune
19.00 Kom i dialog om kommende anlægsprojekter v / Janne Hansen, Ringsted Forsyning A/S
19.20 Networking med de sidste talere efterfulgt af tapas, vin, øl og vand
20.00 Afslutning

Download præsentationer

Dines_Jorgensen

Daurehoj_Erhvervsbyg

Partner_Advokater

Kalundborg_kommune

Ringsted_Forsyning

Dialog og netværk

Mellem oplæggene vil der være mulighed for at komme i dialog med dagens talerne og skabe netværk og komme i dialog med de øvrige deltagere.

Arrangementet er åbent for medlemmer af Building Network samt gæster, som har reserveret billetter.

Foreløbig deltagerliste:

Arkil A/S Peter Hein Svendsen
Bagger Låse & Alarm A/S Mads Holmen
Benny Petersen A/S Mads Top
Birepo Jonas Odgaard
Birepo Gert Petersen
Building Network Michael Foltinger
Building Network Mickey Lund
Building Network Eva Tango-Brandt
Building Network Henrik Tango-Brandt
Bygma A/S Villy Løje
Carl Stahl A/S Fritz Thorshauge
Carl Stahl A/S Svend E. Larsen
Caverion A/S Mads Jakobsen
COMA System Bo Kristiansen
Contiga Tinglev A/S Teis Hedemand
Dansk Miljørådgivning A/S Jens-Ole Petersen
Daurehøj Erhvevsbyg A/S Birger Daurehøj
Dines Jørgensen & Co. Henrik Steenfeldt Andersen
DSV Transport A/S Henrik Christoffersen
EUC Nordvestsjælland Liv Christensen
Honeywell A/S George Markhovsky
Jobcenter Køge Jan Rubin
JS Ventilation A/S Brian Olander Hjort
Kalundborg kommune Dennis Ravn
KOLON Jeanette Christiansen
KOLON Totalinventar Henry Stevenius
Lamilux Nordic A/S Kurt Dahlstrøm
Landinspektørfirmaet A/S Mette Bach Glitzky
Loxam A/S Susanne Vemmelund
Lykkebjerg Isolering Peter Boye Hansen
Malmos Landskaber Connie Wiuff
Manum service Ulla Manum
Mj Service A/S Jesper Bangild
MT Højgaard A/S Nicolai Rasmussen
NCC Thomas Christensen
Partner Advokater Steffen Nielsen
Ramirent Søren Obel
Renex Gruppen Paul Johnsen
RIB A/S Klaus Hansen
Ringsted Forsyning A/S Janne Hansen
Wildon A/S Anders Wildon

Tilmelding

Ved tilmelding send venligst for- og efternavn, firma, cvr. nr., e-mail og mobilnummer til Mickey Lund ml@buildingnetwork.dk eller 93 85 75 75

Som Boost medlem kan du tilmelde yderligere kollegaer, gæster eller gode samarbejdspartnere til halv pris.

Læs mere om vores forskellige medlemskaber her:

Detaljer

Dato:
13. september 2017
Tidspunkt:
17:00 - 20:00
Pris:
Gratis – DKK2500.00

Arrangør

Building Network
Telefon:
+45 93 85 75 75
E-mail:
ml@buildingnetwork.dk
Hjemmeside:
buildingnetwork.dk

Sted

Comwell Sorø
Abildvej 100
Sorø, 4180
+ Google Maps
Telefon:
57 83 56 00
Hjemmeside:
http://www.comwellsoroe.dk/

Arrangementer

Der er ingen kommende begivenheder på dette tidspunkt

Seneste nyt